Czy Twoja witryna jest bezpieczna? Oto jak zadbać o 5 rzeczy, które obniżają jej wiarygodność
Na stronie cyberstat.kaspersky.com/pl/ można w czasie rzeczywistym podglądać niewiarygodną liczbę cyberataków na świecie i w Polsce. W momencie czytania tego artykułu ktoś najpewniej wyłudza w sieci informacje przez niebezpieczną stronę internetową. Każdego dnia jesteśmy narażeni (w zależności od ich rodzaju) na dziesiątki tysięcy zagrożeń. Duża część z nich to właśnie efekt niezabezpieczonych witryn, które mogą zniszczyć reputację domeny, obniżyć dobrą pozycję w Google czy też całkowicie uniemożliwić korzystanie z niej. Jak sprawdzić, czy Twój e-sklep, strona www czy blog jest bezpieczny i nie narazi Cię na straty?
Choć technologie związane z ochroną przed cyberatakami są z każdym dniem coraz lepsze, to nikt do dziś nie znalazł recepty na 100-procentową odporność (i najpewniej nie znajdzie). Można jednak uczynić kilka prostych kroków, by zwiększyć stan bezpieczeństwa Twojej strony internetowej lub też zwiększyć swoją świadomość, by zlecić takie działania ekspertom.
1. Certyfikat SSL – Twoja obowiązkowa wirtualna tarcza
Certyfikat SSL jest dokładnie tym, czym dla starożytnego wojownika tarcza, a dla współczesnego żołnierza kamizelka kuloodporna – to obowiązkowy i podstawowy element wirtualnej ochrony. W dużym uproszczeniu, pozwala on na szyfrowanie przesyłanych informacji między stroną internetową a użytkownikiem. Dzięki temu niepowołana osoba nie wejdzie w posiadanie poufnych danych (np. danych osobowych, informacji o płatności etc.).
Jak sprawdzić, czy witryna posiada certyfikat SSL? Wystarczy spojrzeć na pasek adresu w przeglądarce i znaleźć zieloną kłódkę, która powinna poprzedzać adres strony zaczynający się od „HTTPS”. Ten pięcioliterowy skrót oznacza bezpieczną komunikację pomiędzy stroną internetową a użytkownikiem. I do tego celu wykorzystuje właśnie certyfikat SSL.
Ale SSL to nie tylko bezpieczeństwo i czasem trudne techniczne rzeczy. To także siła reputacji. Od kilku lat strony z certyfikatem są w oczach Google traktowane łaskawiej. Co prawda to tylko niewielki procent wszystkich czynników, które wpływają na pozycjonowanie, ale niewątpliwie jego rola będzie rosła. Warto również pamiętać, że najnowsze wersje przeglądarek wyświetlają użytkownikom ostrzeżenie, jeśli strona jest niezabezpieczona i np. żąda przesłania informacji w formularzu kontaktowym lub stronie do logowania i rejestracji nowych użytkowników.
W Nazwa.pl możesz liczyć na instalację darmowego certyfikatu „Let’s encrypt” lub nazwaSSL w pakiecie „Bezpieczna domena”. Obie w zupełności wystarczą dla małych stron internetowych i blogów. Jeśli potrzebujesz gwarancji większej ochrony, wybierz płatne opcje – ich ceny wahają się od 50 do 500 zł rocznie.
2. Aktualizuj regularnie wszystkie komponenty
Wg danych firmy W3Techs, co 3 strona w sieci oparta jest o WordPressa – system do zarządzania treścią. Jego ogromna popularność spowodowała, że witryny wykorzystujące ten darmowy CMS równie często padają ofiarami cyberprzestępców. Nawet jeśli używasz innego systemu w swojej witrynie lub sklepie internetowym (np. Shopify, PrestaShop czy Joomla), to żelazna zasada pozostaje niezmienna – koniecznie zadbaj o regularne aktualizacje wszystkich komponentów, wtyczek oraz motywów. Bo to właśnie stare, nieaktualizowane strony mają luki, które stwarzają bardzo poważne zagrożenia.
Jak się zabrać do aktualizacji, aby niczego nie zepsuć? W przypadku uaktualnień samego systemu do zarządzania treścią (np. WordPressa) nie powinno być większych problemów. Warto jednak być nieco bardziej uważnym przy aktualizacji wtyczek i motywów. Oto kilka dobrych praktyk, które uchronią Cię przed bólem głowy:
3. Używaj trudnych haseł
Trudne hasła są trudne w zapamiętaniu i dlatego najczęściej idziemy na łatwiznę i stosujemy prosty ciąg znaków. Ale lepiej mieć dobrą pamięć (lub bezpieczne sposoby przechowywania haseł), niż narazić się na utratę wrażliwych danych. Dziś włamać się na stronę internetową można nawet za pomocą twojego firmowego lub domowego routera Wi-Fi. Nie trzeba być jednak ekspertem od bezpieczeństwa IT, żeby wykonać kilka prostych kroków:
4. Stosuj wtyczki lub komponenty do ochrony witryny
Jeśli twoja strona oparta jest o WordPressa, to najlepiej skorzystaj z darmowych lub płatnych wtyczek, które chronią twoją witrynę. Nawet jeśli nie istnieje 100-procentowa gwarancja, to z takimi komponentami jesteś w stanie uchronić się przed zdecydowaną większością ataków. Do najpopularniejszych i najlepszych wtyczek do ochrony WordPressa należą:
5. Zainwestuj w bezpieczny i sprawdzony hosting
To powinien być numer jeden na tej liście, bo w głównej mierze od dobrego i bezpiecznego hostingu zależy reputacja twojej strony internetowej. Oprócz przestrzeni dyskowej, warto porównać i sprawdzić następujące parametry:
Podsumowanie
Aby uniknąć 90% zagrożeń związanych z bezpieczeństwem strony internetowej, absolutnie wystarczy stosować z żelazną konsekwencją tych 5 prostych kroków. Ataki w sieci wykorzystują przede wszystkim naszą niewiedzę i brak proaktywnych działań. W dzisiejszych czasach na rynku jest bardzo szeroka paleta intuicyjnych rozwiązań, za pomocą których można w sposób zautomatyzowany osiągnąć wysoki poziom bezpieczeństwa (regularne aktualizacje i wtyczki do ochrony WordPressa). I to bez specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Możemy je zainstalować i skonfigurować samodzielnie, bez konieczności pomocy ze strony ekspertów. Dużo zależy też od nas samych – jakie hasła dobieramy, komu je przekazujemy i jakie uprawnienia nadajemy naszym współpracownikom.